Skip navigation
www.cross-country-ski.com

RESULTS: Forbush Corner Freestyle

Sun, Feb  18, 2018 - By Mike Muha

It was a "Hero Day" at the Forbush Corner Freestyle / Meijer State Games of Michigan, according to Team NordicSkiRacer's Jay Woodbeck: "Conditions were so fast that everyone felt like a super hero!" The snow was hard packed and fast.

The senior race was two laps around a loop. There was a bit of confusion in the lead pack about exactly where the finish line was, but at the end, it was Sam Holmes (Vasa Ski Club) finishing first in a blazing 44:36, with Team NordicSkiRacers Jay Woodbeck and Kyle Hanson finishing second and third in 44:39 and 44:40.

Rebecca Davis as the top women in 51:13, with Ellen Wiitala close behind in 51:44. Daniela Gebhart was third in 56:50.

The University of Michigan Nordic Ski Club swept the men's 8km podium: Lars Hallstrom, Jacob Dean, and Mike Wiitala took first, second, and third in 22:53, 25:57, and 26:52.

Jean-Annabell Storch was the top 8km women, just beating U of Michigan's Abby Potts to the finish line, 26:47 to 26:48. Elizabeth Callison took third in 30:30.

Results for 2018 Forbush Corner Freestyle

Overall Men’s 17KM

OverallBibLastFirstAge GroupTime
1 45 Holmes Sam 20-29 44:36
2 59 Woodbeck Jay 30-39 44:39
3 35 Hanson Kyle 20-29 44:40
4 60 Wong Matt 20-29 45:36
5 44 Baic Milan 50-59 46:18
6 2 Lomas David 20-29 46:26
7 25 Rhude Justin 20-29 47:15
8 30 Smigiel Steven 50-59 48:01
9 74 Dennis Alex 20-29 48:34
10 51 Pozzi Andrea 40-49 48:36
11 66 Kennedy Ethan 20-29 49:22
12 50 Pozzi Pietro 19-under 49:24
13 4 Willoughby Weston 20-29 49:46
14 55 Davis Michael 20-29 50:02
15 26 Onthank Clifford 60-69 50:17
16 24 Goodman Glenn 50-59 50:18
17 52 Mead Peter 30-39 51:21
18 68 Bladel Randal 60-69 51:22
19 75 Gravlin John 60-69 51:41
20 38 Beebe James 50-59 51:48
21 42 Camp Don 60-69 51:52
22 15 Dawson Ken 60-69 51:54
23 76 Smith Bob 40-49 52:46
24 32 Moore Charles 40-49 52:48
25 43 Polzin Denny 60-69 53:46
26 79 Dufour Yvon 50-59 54:04
27 22 Weingartz Chris 60-69 54:04
28 86 Berndt Detlef 60-69 54:33
29 62 Smith Randy 50-59 54:36
30 46 Baker Scott 50-59 54:37
31 1 Cornell Doug 50-59 54:41
32 63 Van Dam Steve 60-69 54:43
33 29 Luce Robin 60-69 54:45
34 6 Girard Guillaume 30-39 55:07
35 19 Kanaby Larry 50-59 55:34
36 23 Parrott Eric 20-29 55:49
37 57 Anderson Jim 60-69 56:11
38 14 Kaltz William 70+ 56:14
39 7 Brown Joe 60-69 56:45
40 72 Dean Raymond 40-49 56:51
41 3 Triebold Robert 50-59 57:29
42 88 Kraimer Ted 40-49 57:54
43 36 Zordell Blair 50-59 58:39
44 33 Britton John 50-59 58:47
45 31 Percha Tony 50-59 1:00:17
46 11 Seager Steve 50-59 1:00:25
47 34 Lung Richardo 40-49 1:00:29
48 61 Reynolds Craig 60-69 1:01:53
49 47 Smigiel Steve 70+ 1:02:48
50 9 Vanderkaay Christian 30-39 1:02:55
51 77 Braun Charlie 40-49 1:02:56
52 80 Daman Bruce 40-49 1:03:24
53 18 Bourussa Mike 60-69 1:04:26
54 13 Brumbaugh Ernie 70+ 1:04:27
55 21 Jones Cris 60-69 1:04:37
56 71 Cook Tim 50-59 1:05:26
57 20 Rynalski Frank 60-69 1:05:42
58 41 Neir Rick 60-69 1:05:44
59 89 Reynolds Curt 50-59 1:09:27
60 82 Darton David 60-69 1:10:17
61 73 Sheperd Todd 40-49 1:11:15
62 12 Johnson Walter 60-69 1:13:39
63 85 Brikert Dan 40-49 1:14:17
64 69 Nizio Frank 60-69 1:16:54
65 56 Kraai Rick 60-69 1:19:56
66 84 Boal Ellis 70+ 1:41:08

Overall Women’s 17KM

OverallBibLastFirstAge GroupTime
1 27 Davis Rebecca 20-29 51:13
2 64 Wiitala Ellen 20-29 51:44
3 87 Gebhart Daniela 50-59 56:50
4 83 Darnton Cheryl 50-59 57:44
5 8 Carlson Brenda 50-59 57:46
6 58 Armstrong Gabriella 19-under 58:00
7 48 Pozzi Alice 19-under 1:00:49
8 17 Wagar Ann 50-59 1:03:31
9 28 Peterson Gussie 60-69 1:04:00
10 37 Anderson Wendy 50-59 1:04:52
11 5 Schlimmer Mary 20-29 1:07:13
12 16 Dawson Karen 60-69 1:07:54
13 49 Pozzi Tiziana 40-49 1:07:56
14 81 Weeks Linda 60-69 1:09:46
15 70 Bladel Julie 60-69 1:11:31
16 78 Braun Rebecca 40-49 1:14:05
17 10 Seager Christine 50-59 1:15:06
18 53 Lund Lorraine 60-69 1:17:42
19 67 Mitchell Melinda 50-59 1:19:18
20 65 Stevenson Gwenn 50-59 1:47:29
21 39 Wilks Amy 70+ 2:16:19

Overall Men’s 8KM

OverallBibLastFirstAge GroupTime
1 204 Hallstrom Lars Male 20-29 23:53
2 201 Dean Jacob Male 19-under 25:57
3 222 Wiitala Mike Male 20-29 26:52
4 212 Villata Matt Male 20-29 26:53
5 221 Fermanich Wesley Male 19-under 27:45
6 207 Dean Carter Male 19-under 30:56
7 215 Harris Blake Male 19-under 33:27
8 220 Baron Tom Male 60-69 36:23
9 218 Laughner Will Male 20-29 40:21
10 219 Block Peter Male 60-69 40:55
11 214 Welch Tom Male 60-69 48:24
12 216 Kaleita Gary Male 60-69 55:52

Overall Women’s 8KM

OverallBibLastFirstAge GroupTime
1 210 Storch Jean-Annabell Female 19-under 26:47
2 206 Potts Abby Female 20-29 26:48
3 209 Elizabeth Callison Female 20-29 30:50
4 217 Bowden Sierra Female 20-29 32:34
5 211 Ditoro Marissa Female 20-29 35:34
6 205 Peterson Caroline Female 20-29 44:51
7 203 Corbett Katie Female 19-under 48:31
8 208 Kelley Kimberlee Female 50-59 51:58
9 202 Johnson Julia Female 19-under 55:16
10 213 Salley Isabelle Female 20-29 1:06:19